Udržitelná móda; Co to vlastně je a jaké jsou její benefity?

Téma udržitelné módy na nás poslední dobou vyskakuje na každém rohu. Pro podporu tohoto hnutí se ukazují behind the scenes řetězců fast fashion značek, jako je například H&M, Zara, New Yorker..., které nejsou zrovna pozitivní. 

Co to ale vlastně ta udržitelná móda je, jak ji poznat a jaké jsou její benefity? Na to se dnes podíváme v dnešním článku!

1_3

 Zdroj: Pinterest.com

 

Co je udržitelná móda?

Dalo by se říct, že udržitelná móda je hnutí, jehož cílem je snížit negativní dopad módního průmyslu na naše životní prostředí podporou etických a ekologických postupů. Ve způsobu, jakým módní průmysl v současnosti funguje, je evidentní potřeba změny a každá pomoc se počítá.

Udržitelná móda se dívá na dlouhodobý dopad a přistupuje k designu, výrobě a spotřebě oblečení tak, aby kus oblečení vydržel ve vaší skříni co nejdéle, nebylo potřeba ho po pár vyprání vyhodit a koupit si kousek nový, čímž přispíváme právě fast fashionu, který produkuje enormní množství oblečení, uhlíkové stopy a pracovní podmínky jsou také velice diskutabilní.

 

Jak poznat značku, která spadá pod kategorii "Udržitelná"?

Po několika incidentech, které vylezly na povrch sílou internetu, se řetězce fast fashionu začaly pyšnit udržitelnými kolekcemi, aby zakryli realitu. Častokrát je ale cesta těch kousků úplně stejná, jen na konci se přidá nálepka "Sustainable", což podporovat nechceme. Na druhou stránku, nikdy nemůžeme na 100% vědět, jak to doopravdy je a žádná značka nebude nikdy na 100% udržitelná, pokud vezmeme v potaz dopravu, prostory apod. Kdybychom se ale na vše museli koukat takto, tak se z toho za chvíli zblázníme. 

Tady jsou tedy dva hlavní pomocníci, kteří nám můžou rychle, ale efektivně pomoci.

 

1. Materiály

Pokud nejsou vyrobeny z vintage, upcyklovaných nebo již vyhozených látek, měly by být textilie vyrobeny z recyklovatelných a obnovitelných materiálů, jako je len, konopí, tencel nebo hedvábí. Organická bavlna je taky v pohodě, protože se biologicky rozkládá, a na rozdíl od „normální“ bavlny, není GMO (= Geneticky Modifikovaný Organismus). K výrobě je ale velká spotřeba vody.
Hodně značek nyní používá k výrobě oblečení také recyklované plasty, což ale taky není úplně ideální, jelikož tyto microplasty se v malinkých dávkách dostávají při praní do kanalizace a následně zpět do moře. 

 

Untitled (Facebook Cover)

 Zdroj: Pinterest.com

 

2. Ověřování

Tady rozhodně vyzdvihnu aplikace GOOD ON YOU, díky které můžete jednoduše zjistit, zda je vyhledávaná značka udržitelná, či ne, na základě faktorů, jako například platy zaměstnanců, poškozování životního prostředí, etických principů apod. 
V tomto uspěchaném světe je to za mě ta nejlepší možnost, jak si v rychlosti zkontrolovat, co je daná značka zač bez toho, aniž bych si musela pročítat nekonečné dokumenty. 

 

Jaké jsou tedy benefity?

No rozhodně kvalita a výdrž oblečení. Kvalitní džíny můžete nosit několik let aniž by změnily tvar, nebo se poškodily. 
Pokud budete aspoň ve většině času dávat pozor na to, co kupujete, budete tímto i vy dílek skládačky, který může přispět ke zlepšení našeho životního prostředí a ochraně planety. 
A jako bonus tímto můžete také podpořit lidi, kteří do toho dávají srdce a vše vybírají pečlivě; od materiálu, až po výrobu. Třeba jako my, ve Virulentu.


Protože jak se říká...

 

2_4

 Zdroj: Pinterest.com

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz