Chyby, které pravděpodobně děláte při péči o své oblečeníAneb jak se starat o oděv, aby vydržel co nejdéle jako nový?
 
 
1. Agresivní prací program
 
Dobře vypraný a vyždímaný oděv je základním předpokladem, aby prádlo vonělo. Je ale zbytečné oblečení příliš „drtit". Citlivější kousky nebo oblečení s nápisy či výšivkami, zkuste prát na 30 max. 40 místo 60 stupňů a vyždímat na nižší počet otáček. Pokud bude oděv i tak dobře vypraný, je to jasné. Pokud ne, zkuste jedno nebo druhé. Buď vyšší stupeň praní a nižší otáčky nebo nižší stupeň praní a vyšší otáčky.
 
2. Netřídění prádla
 
Neméně důležité je třídění prádla, než jde do pračky. Všichni víme, že prádlo máme třídit nejen podle barvy, ale i podle materiálu. Avšak všichni známe situaci: „Ať se ty džíny vyperou…saténová halenka to jednou dá“. Dejte si tu práci a perte podobné materiály společně. To vám pomůže zvolit správný prací program. 
 
3. Žehlení. (Žehlete a žehlete! Obzvlášť teplákovky!)
 
To stejné platí i o žehlení. Pára a vysoký stupeň teploty žehlení látce pomalu ale jistě škodí. Stupeň žehlení volte úměrně materiálu, nepodceňujte to „kolečko“ na žehličce.

Víme, že spousta lidí samotné žehlení opomíjí. U teplákových kompletů je žehlení ale velmi důležité! Pokud jde o teplákovky z počesané teplákoviny (s chlupem) je opravdu nezbytné, aby se žehlily. Po vyprání může totiž materiál chytnout jemný "chmýřičkový" film. Následným žehlením látku krásně zacelíte zpět - chlup se uzavře.
 
Vyvarujte se také žehlení mokrého oblečení. Oblečení se musí žehlit, když je opravdu suché.
 
4. Příliš mnoho pracího prostředku či aviváže
 
Máme přirozenou tendenci lít do pračky více aviváže nebo více pracího gelu, když chceme, aby prádlo vonělo na míle daleko. Všeho moc ale škodí i v tomto případě. S pracími prostředky to nepřehánějte. Prádlu ani vaší peněžence to nepomůže, naopak...
 
5. Příliš mnoho technologie
 
Nedávejte citlivé prádlo do sušičky. Velké otáčky, mnoho máchání a sušení v sušičce - to všechno aviváž z prádla „vymlátí“. Sušička je pohodlná alternativa sušení prádla, ale…chcete-li uchovat v prádle intenzivnější vůni aviváže, máme pro vás „babskou radu“. Usušte oděv na vzduchu. Nejlépe na sluníčku, je-li možnost. Až takhle jednoduché to je. 
 
Nikola, virulent.cz
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz